سوالات متداول

فناوری باتری استارتر

بررسی الکتریکی در خودرو

چراغ های چشمی باتری

انتخاب باتری

واژه نامه باتری

ما در شرکت دورنا باتری به‌عنوان یکی از مدرن ترین تولیدکننده گان باتری در کشور، همواره می‌خواهیم با پاسخ دادن به هر سؤالی که در مورد محصولاتمان به وجود می‌آید به مشتریان خود کمک کنیم. در ادامه لیست سوالات متداول آورده شده است:

 • چرا باتری خودروی من خالی شده است؟

دلایل زیادی برای خالی شدن باتری وجود دارد که در اینجا رایج ترین دلایل بیان می‌شود:

– شارژ کم

این عامل شایع ترین علت خالی شدن باتری است. سیستم های شارژ خودروهای مدرن به منظور کاهش انتشار CO2 و بهبود مصرف سوخت با ماکزیمم کارایی باتری طراحی شده اند، و در صورتی که در سیستم شارژ خودرو و اتصالات ترمینال های باتری و کابل های انتقال الکتریسیته نقصی وجود داشته باشد این مشکل بوجود می آید .

-خطای انسانی

هیچ یک از ما کامل نیستیم. روشن گذاشتن چراغ‌های جلو یا چراغ‌های داخلی، یا نبستن درست صندوق عقب می‌تواند باتری خودرو را در طول شب خالی کند.

-تخلیه ناشی از پارازیت

این عامل ناشی از برخی تجهیزات موجود در وسیله نقلیه است که پس از خاموش کردن خودرو همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. رایج‌ترین عوامل، دوربین‌های داشبورد، سیستم‌های هشدار یا سیستم های حفاظت از خوردگی الکترونیکی هستند. این تجهیزات می‌توانند به مرور زمان باتری را فرسوده کنند.

-عادت‌های رانندگی

اگر وسیله نقلیه به طور دائم در سفرهای کوچک متعدد رانده شود ممکن است باتری شارژ کافی برای بازیابی انرژی از دست رفته موتور در شروع سفر دریافت نکند. همچنین باتری‌های سربی اسیدی با گذشت زمان و هنگامی که به صورت طولانی مدت استفاده نمی‌شوند، قدرت خود را از دست می‌دهند، بنابراین باتری‌های خودروهایی که به ندرت رانده می‌شوند، در نهایت خالی می‌شوند.

-باتری فرسوده

باتری های فرسوده به سادگی نمی توانند شارژ خود را حفظ کنند، بنابراین اگر یک وسیله نقلیه به طور مداوم روشن نشود، ممکن است عمر باتری به پایان برسد. باتری های سرب اسیدی به طور متوسط 36 ماه دوام می‌آورند، بنابراین اگر قدمت باتری بیشتر از این باشد، زمان وقت اضافی خود را سپری می‌کند.

اگر اخیراً با باتری خالی مواجه شده‌اید، لازم است که قبل از نصب باتری جدید، یک متخصص بررسی کند که آیا مشکلی در سیستم شارژ خودرو وجود دارد یا خیر.

 • شرایط مناسب استفاده از باتری چیست ؟

عدم استفاده طولانی مدت از کولر

بررسی ترمینال ها و اتصالات باتری هر 3 ماه یکبار

عدم استفاده از وسایل الکترونیکی که بعد از خاموش شدن خودرو (مثل یخچال )

 • آیا رانندگی باتری خالی را شارژ می کند؟

شروع به رانندگی کردن، شارژ کافی برای شارژ مجدد باتری خالی را فراهم نمی‌کند. سیستم‌های شارژ خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که «شارژ سطحی» را فراهم کنند که برای حفظ یک باتری سالم کافی است، اما برای شارژ و احیای باتری خالی کافی نیست.

تنها راه برای شارژ مجدد باتری خالی استفاده از شارژر باتری چند مرحله ای مناسب است که آمپر آن به اندازه کافی بالا باشد تا باتری را به حداکثر کارایی بازگرداند. ما توصیه می‌کنیم شارژری را انتخاب کنید که10درصد مقدار ظرفیت (آمپر ساعت) باتری جریان خروجی داشته ‌باشد. به عنوان مثال، باتری Century 68 MF دارای مقدار Ah 64 است. 10درصد 64 یرایر با 6.4 آمپر می‌شود. این به این معنی است که برای این باتری باید از شارژر 6 آمپر استفاده کنید.

 • چرا باتری خودرو به مرور زمان خالی می‌شود؟

تقریباً همه باتری‌ها به طور طبیعی تمایل دارند که در طول زمان خالی شوند، مخصوصاً زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود. اگر یک تلفن همراه قدیمی در خانه داشته باشید، متوجه خواهید شد که دفعه بعد که سعی کنید آن را روشن کنید احتمالاً خالی خواهد بود و این همان داستان باتری در وسیله نقلیه شما است.

باتری‌های سرب اسیدی با گذشت زمان شارژ خود را از دست می‌دهند و این مشکل اغلب با تخلیه پارازیتی ناشی از دستگاه‌های الکترونیکی داخل وسیله نقلیه (که حتی در زمان پارک و خاموشی خودرو نیز به کار خود ادامه می‌دهند) بدتر می‌شود. برای وسایل نقلیه‌ای که به ندرت رانده می‌شوند باید از نگهدارنده باتری یا شارژر چکه‌ای استفاده شود تا از خالی شدن باتری جلوگیری کند.

 • آیا باتری‌های تخلیه شده بر مصرف سوخت تأثیر می‌گذارند؟

اکثر خودروهای امروزی دارای پروفایل‌های «شارژ هوشمند» هستند که به طور خودکار سیستم شارژ را قطع می‌کند و زمانی که باتری به ظرفیت کامل برسد، عملیات شارژ را متوقف می‌کند. بنابراین در وسیله نقلیه‌ای که باتری آن به شدت تخلیه شده باشد، با درگیر ماندن دینام برای شارژ مجدد باتری، بار بیشتری روی موتور وارد می‌شود که معمولا منجر به افزایش مصرف سوخت می‌شود.

 • آیا باتری‌هایی با میزان CCA بالاتر بهتر هستند؟

باتری‌ها معمولاً با استفاده از CCA درجه‌بندی می‌شوند. CCA آزمایشی است که نشان می‌دهد یک باتری کاملاً شارژ شده چه مقدار جریان می‌تواند در دمای 18- درجه سانتیگراد به مدت 30 ثانیه ارائه دهد. به طور کلی، سیستم الکتریکی در وسیله نقلیه شما به گونه ای طراحی شده است که برای هر یک از وظایفی که باید انجام دهد مقدار ثابتی جریان داشته باشد. بنابراین باتری‌هایی که CCA بالاتری دارند، وسیله نقلیه شما را سریعتر روشن نمی‌کنند و یا باعث عملکرد بهتر آن نمی‌شوند.

میزان CCA یک باتری به تدریج و با گذشت زمان کاهش می‌یابد، بنابراین باتری‌هایی با میزان CCA بالاتر طول عمر بیشتری دارند. با این‌حال، عوامل دیگری نیز در اینجا نقش دارند از جمله اینکه باتری چه اندازه خوب ساخته شده است، استحکام و ضخامت صفحات سربی داخلی چقدر است و مقدار الکترولیت موجود در آن چه مقدار می‌باشد.

 • چرا باتری من فقط چند سال دوام می‌آورد؟

باتری‌های سرب اسیدی در خودرو های داخل کشور به طور متوسط 36 ماه دوام می‌آورند اما این رقم ممکن است بیشتر و یا کمتر شود بسته به تعدادی از عوامل از جمله اینکه:

آیا باتری به درستی نصب شده است یا خیر؟

آیا باتری انتخاب شده برای وسیله نقلیه مناسب است؟

آب و هوایی که وسیله نقلیه در آن رانده می شود چگونه است؟

ولتاژی که باتری معمولاً در آن نگه داشته می‌شود چند ولت است؟

میزان پارازیت تخلیه وسیله نقلیه در هنگام عدم استفاده کم است یا زیاد؟

تعداد دفعات استفاده از وسیله نقلیه و طول سفر به چه صورت می‌باشد؟

آیا باتری و خود خودرو هر دو به خوبی نگهداری شده‌اند؟

بر اساس این عوامل، باتری‌های نصب شده برای وسایل نقلیه‌ای که در آب و هوای گرم استفاده می‌شوند، در سفرهای کوتاه رانده می‌شوند و به ندرت تعمیر و نگهداری می‌شوند، عمر کوتاه‌تری دارند. برعکس، وسایل نقلیه‌ای که در آب و هوای معتدل‌تر استفاده می‌شوند، بیشتر رانده می‌شوند و به طور منظم تعمیر و نگهداری می‌شوند، معمولاً عمر طولانی‌تری دارند.

 • چگونه می‌توانم حداکثر عمر باتری ماشین خود را داشته باشم؟

چند کار ساده وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا حداکثر عمر باتری خود را داشته باشید. به عنوان یک قاعده، موارد زیر باید به صورت ماهانه یا دو ماه یکبار بررسی شوند:

اطمینان حاصل کنید که بالای باتری تمیز است و ترمینال های آن عاری از خوردگی و سولفات هستند.

ولتاژ را با یک ولت‌متر چک کنید. 7/12 تا 8/12ولت شارژ کامل در نظر گرفته می‌شود.

اگر باتری شما کمتر از 12.5 ولت است، فوراً با استفاده از یک شارژر باتری مناسب آن را شارژ کنید.

برای باتری‌های قابل نگهداری، درب های سل ها را باز کنید و مطمئن شوید که الکترولیت صفحات باتری را می‌پوشاند. در صورت نیاز صرفا با آب مقطر پر کنید. برای انواع بدون تعمیر و نگهداری، نشانگر آب را بررسی کنید.

توصیه می‌شود برای حفظ حداکثر کارایی هر 3 ماه یک بار باتری‌ها را با یک شارژر مناسب باتری شارژ کنید.

 • آیا باتری‌های بدون نیاز به تعمیر و نگهداری(MF) نیز نیاز به سرویس دارند؟

باتری‌های بدون نیاز به تعمیر و نگهداری طراحی شده‌اند تا ذهنیت عدم نیاز به نگهداری در رانندگان امروزی را برآورده کنند. این باتری‌ها توانایی راه‌اندازی مطمئنی را بدون نیاز به مراقبت از سطح الکترولیت ارائه می‌کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که باتری‌های بدون نیاز به نگهداری از سرویس‌دهی منظم بهره نخواهند برد.

پیروی از توصیه‌های تعمیر و نگهداری ذکر شده در سوال قبلی یک راه عالی برای افزایش عمر باتری بدون تعمیر و نگهداری شما می‌باشد.

 • آیا می‌توانیم از آب لوله‌کشی برای شارژ باتری‌های قابل نگهداری استفاده کنیم؟

خیر. در عین حال که آب لوله کشی می‌تواند منبع آسان و در دسترسی باشد اما افزودن آن به باتری قابل نگهداری ایده خوبی نیست مگر اینکه در شرایط اضطراری قرار داشته باشید. آب لوله کشی حاوی مواد معدنی است که باعث تسریع خوردگی و کاهش عملکرد و طول عمر باتری می‌شود.همیشه از آب مقطر یا غیر معدنی برای شارژ باتری‌های قابل نگهداری استفاده کنید.

 • آیا می‌توانم از باتری ماشین برای تامین انرژی تجهیزاتی مانند یخچال‌های قابل حمل استفاده کنم؟

راحت ترین پاسخ نه است. باتری‌های خودرو (استارتری) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انرژی کوتاه و شدیدی را برای روشن کردن موتور و به دنبال آن شارژ مجدد از طریق سیستم شارژ خودرو فراهم می‌کنند. تخلیه باتری خودرو توسط تجهیزات خارجی (مانند یخچال قابل حمل) به طور بالقوه می‌تواند به باتری آسیب برساند و به مرور زمان عمر کلی باتری را کاهش دهد.

 • رانندگی بدون بستی که باتری را در جای خود محکم نگهداری می‌کند

رانندگی با وسیله نقلیه مجهز به باتری غیر ایمن توصیه نمی‌شود. باتری‌های غیر ایمن ممکن است با ضربه زدن به قسمت‌های دیگر موتور آسیب ببینند که در این صورت احتمال آتش‌سوزی یا انفجار باتری وجود دارد. باتری‌های غیر ایمن نیز به دلیل آسیب ارتعاش بالا، طول عمر کمتری دارند

 • سولفاته شدن قطب های باتری چیست ؟

تشخیص خوردگی ترمینال باتری آسان است.  مواد سفید، سبز یا آبی روی پایه‌های باتری خودرو، پایانه‌های باتری یا کابل‌های باتری است. ماده سفید رنگی که در اطراف پایانه های باتری می بینید یا سولفات سرب یا سولفات مس بی آب است. سولفات مس بدون آب هنگامی که در معرض رطوبت قرار می گیرد به رنگ آبی تغییر می کند. ماده مایل به آبی که در اطراف پایانه های باتری خورده می بینید، سولفات مس هیدراته است و معمولاً با اتصالات مسی، مشاهده می شود. خوردگی ترمینال باتری باتوجه به اینکه سولفات ها هادی ضعیف الکتریسیته است،باعث افزایش مقاومت در مدار می شود. در نتیجه، افزایش مقاومت می تواند منجر به جریان گذرا شود که معمولاً منجر به روشن نشدن خودرو شما می شود.