نگهداری باتری

فناوری باتری استارتر

بررسی الکتریکی در خودرو

چراغ های چشمی باتری

انتخاب باتری

واژه نامه باتری

تعمیر و نگهداری باتری

امروزه، باتری‌های سیستم باز برای وسایل نقلیه سنگین و اتوبوس‌ها نیز استفاده می‌شوند، اگرچه استفاده از باتری‌های سیلد (MF) بیشتر ترجیح داده می‌شوند، چه در باتری­های MF و چه در باتری­های LM، لازم است موارد خاصی را در فواصل زمانی معین مورد بررسی قرار دهیم. دوره­های کنترل بسته به شرایط استفاده متفاوت است، امّا باتری­ ها باید حداقل هر شش ماه یکبار یا برای استفاده بهتر هر 3 ماه یکبار بررسی شوند. ابتدا باید ناحیه پایانه­های باتری بررسی شوند. در صورت اکسیداسیون روی ترمینال، پایانه های باتری باید با آب داغ تمیز شوند.

 

اگر همچنان به استفاده از باتری اکسید شده خود ادامه دهید، باتری یا وسیله نقلیه ممکن است به دلیل ذوب شدن در ترمینال و مشکلات انتقال جریان خراب شود. نکته مهّم دیگر فرکانس اتصال نگهدارنده باتری است. اگر شل شدن یا دررفتگی به خصوص در وسایل نقلیه سنگین و تراکتورها اتفاق بیفتد، باتری ممکن است به دلیل ذوب شدن ترمینال­ها، تغییر شکل جعبه، لرزش شدید و ریختن ماده فعال روی شبکه ها در اثر لرزش، عملکرد خود را از دست بدهد.

 

اگر باتری یک باتری LM است، سطح الکترولیت در سلول­ها باید بررسی شود. سطح باید طوری تنظیم شود که یک انگشت بالاتر از صفحات باشد. در صورت کاهش، فقط باید آب مقطر اضافه کنید. اگر سلول باتری بیش از حد پر شود، در صورت وقوع لرزش شدید در خودرو، ممکن است کابل­ها یا نقاط اتصال به دلیل انتشار مایع در سلول آسیب ببینند.